Metoda terapii za pomocą pijawek, stosowana od czasów egipskich. W 2005 roku została uznana za oficjalną metodę leczniczą przez Amerykańską Agencję ds Żywności Leków.
W wydzielinie produkowanej przez pijawki znajduje się około 100 cennych związków i substancji, które mają wpływ na poprawę stanu zdrowia przy wielu dolegliwościach. Po przystawieniu pijawki, substancje te przenikają do organizmu pacjenta usprawniając i wspomagając leczenie. Mają działanie przeciwbólowe, rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe.
Przeciwwskazania:
- ciąża
- anemia
- symptomy skrajnego wyniszczenia organizmu
- farmakoterapia z wykorzystaniem antykoagulantów, leków lub suplementów diety, które rozrzedzają krew
- ciśnienie poniżej 60/80
- wiek poniżej 10 roku życia
- hemofilia
Wskazania:
- migrenowe bóle głowy
- choroby serca
- hemoroidy
- żylaki
- rwa kulszowa
- miażdżyca
- choroby skóry
- niedoczynność tarczycy
- choroby płuc i oskrzeli
- choroby ginekologiczne
Jak przygotować się do zabiegu
Skóra pacjenta musi być czysta, sucha, nieperfumowana. Odradza się stosowanie kremów, balsamów, olejków, czy też maści na okolicę zabiegową. W dniu zabiegu nie wolno pić kawy oraz mocnej czarnej/zielonej herbaty. Oprócz tego zaleca się ograniczenie spożywania posiłku z dodatkiem bardzo ostrych i aromatycznych przypraw (np. kurkuma, imbir, cebula, czosnek). Pacjent przed przystawianiem pijawek nie powinien palić papierosów.
Postępowanie po zabiegu
Okolica zabiegowa nie może być myta ani moczona przez minimum 24 h lub dłużej. Jeśli rana będzie dalej krwawić należy codziennie zmieniać opatrunek. Nie wolno drapać rany ani jej okolicy. Kiedy pojawi się strup można zastosować cienki plaster opatrunkowy, aby go zabezpieczyć przed przypadkowym zdrapaniem. Zaleca się aby pacjent po zabiegu odpoczywał i zrezygnował z aktywności fizycznej w tym dniu.